Blog
- Które części samochodowe okresowo podlegają wymianie? W każdym eksploatowanym urządzeniu mechanicznym tworzące je podzespoły z czasem ulegają stopniowemu zużyciu. Konstruktorzy projektujący samochody również określają, jak długo poszczególne elementy będą w stanie bezawaryjnie funkcjonować. Te, które tworzy się tak, by systematycznie traciły swe właściwości, są budowane tak, by ich wymiana dokonywana w ramach przeglądów okresowych była możliwa w jak najłatwiejszy i najszybszy sposób. Lista części samochodowych, które okresowo muszą być zastępowane nowymi, jest dość pokaźna, zwłaszcza w pojazdach ciężarowych. Warto jednak pamiętać, że dbanie o właściwy stan techniczny auta i nie zaniedbywanie tej konieczności przekłada się na poziom bezpieczeństwa oraz stan współpracujących podzespołów. Przekonajmy się, jakie elementy eksploatacyjne i części zużywają się najszybciej. czytaj dalej »
- Jak uzyskać pomoc drogową na autostradzie? Unieruchomienie samochodu podczas podróży jest kłopotliwe, ponieważ zwykle wiąże się z tym, że nie uda się dotrzeć do celu na czas, a jednocześnie trzeba zadbać o usunięcie usterki, nie dysponując zazwyczaj potrzebnymi narzędziami. Warto pamiętać, że w takich przypadkach najlepszym sposobem na znalezienie rozwiązania jest skorzystanie z usług specjalistów i wezwanie pomocy drogowej. Będzie to szczególnie istotne wówczas, gdy znajdujemy się na autostradzie, drodze ekspresowej lub takiej, gdzie występuje bardzo duże natężenie ruchu. Przekonajmy się, przy jakich awariach warto korzystać z takiej opcji, sprawdźmy, dlaczego będzie to konieczne i zobaczmy, jakie istnieją alternatywy. czytaj dalej »
- Jak holować TIR-a? Ciężarówki pełniące funkcję ciągników siodłowych nazywane potocznie TIR-ami podobnie jak inne auta mogą zostać unieruchomione w trakcie jazdy. Oznacza to zwykle kłopoty dla firmy transportowej, ponieważ wiąże się z opóźnieniem dostawy, a nierzadko również koniecznością wysłania pojazdu, który będzie w stanie przejąć naczepę lub sam ładunek. Może też być problemem dla zarządcy drogi, gdyż auto jest w stanie zatarasować przejazd na długi czas, co spowoduje tworzenie się korków oraz może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Ze względu na gabaryty oraz masę ciężarówki w takich okolicznościach jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług pomocy drogowej, która oferuje holowanie TIR. Wymaga to nie tylko dysponowania właściwym sprzętem, ale także odpowiednimi kompetencjami. Przekonajmy się, w jaki sposób realizuje się takie zadania i sprawdźmy, z czym się łączy. czytaj dalej »
- Czym się różni badanie techniczne od przeglądu okresowego? Utrzymanie samochodu w odpowiednim stanie technicznym jest ważne zarówno ze względu na konieczność zapewnienia właściwego funkcjonowania układów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas jazdy, jak i na maksymalne wydłużenie jego żywotności oraz uniknięcie awarii. W ramach dbania o auto niezbędne będzie regularne wykonywanie badań technicznych pojazdu, a także przeprowadzanie przeglądów okresowych. Przekonajmy się, jakie są między nimi różnice i sprawdźmy, kiedy będą potrzebne. czytaj dalej »
- Najczęstsze usterki i sposoby naprawy TIR-ów Konstrukcje aut ciężarowych wciąż ulegają zmianie, a pojazdy są projektowane tak, by osiągały wyższe przebiegi przy niższym spalaniu, co wymaga stosowania zaawansowanych technicznie podzespołów. Mimo tego nadal dochodzi do usterek poszczególnych części, a maszyny muszą być starannie i regularnie serwisowane. Z uwagi na to, że nowoczesne samochody ciężarowe stają się coraz bardziej skomplikowane, warsztaty specjalizujące się w naprawach TIR-ów muszą dysponować odpowiednim wyposażeniem diagnostycznym oraz zatrudniać wykwalifikowanych fachowców. Przekonajmy się, co psuje się najczęściej i jakich procedur wymagają pojawiające się awarie. czytaj dalej »
- Co jest sprawdzane w trakcie przeglądu rejestracyjnego pojazdu? Obowiązujące przepisy wymagają, by pojazdy przechodziły szczegółowe badania, mające zweryfikować prawidłowe działanie głównych podzespołów, a także określić czy auto spełnia wymogi związane z ochroną środowiska. Właściciele aut muszą się więc regularnie pojawiać na stacji kontroli pojazdów, by móc otrzymać potwierdzenie pozytywnego wyniku badania. Przekonajmy się, jaka jest częstotliwość poddawania się tej procedurze i sprawdźmy, na jakie elementy diagności zwracają uwagę. czytaj dalej »